High need baby- czy naprawdę istnieje?

Słowo- wytrych❓🧐
 
Wpisując w wyszukiwarkę „high need baby” wyskoczy nam cała masa artykułów, wywiadów ze specjalistami, którzy proponują swoje rozwiązania dotyczące dziecka, które wymaga więcej uwagi i czasu rodzica, niż być może dziecko koleżanki z pracy.🤔😲🙄 Określenie to stało się tak popularne, że aż czasami czuje dużą frustrację jak słyszę w gabinecie „no ja mam klasycznego hajnida”. 😡
 
Co to oznacza tak naprawdę❓
 
Niemowlę, dziecko, jest indywidualnym zbiorem doświadczeń, cech, przeżyć i emocji zarówno swoich jak i rodziców❗️. Jedyną w swoim rodzaju, przepiękną miksturą wszystkiego co wydarzyło się od jego poczęcia🤰. Jeżeli zaczniemy na tego małego człowieka patrzeć w ten sposób to wiele kwestii stanie się dla nas bardziej zrozumiała.
„High need baby” w ogólnym rozumieniu oznacza dziecko, które jest: płaczliwe😭, nieodkładalne, często rozdrażnione, ma problemy ze snem😴, często się wybudza, łatwo jest go przebodźcować, nie lubi zmian. Gdy wejdziemy w problematykę głębiej dowiemy się od rodziców, że często ma problemy z brzuszkiem lub są problemy z karmieniem.👄
 
Dlaczego tak się dzieje❓🧐
 
Obserwując dziecko wymagające warto zbadać teren troszkę bardziej dogłębnie, niż skupiać się tylko na objawach. Co z punktu widzenia terapeuty będzie dla mnie niezwykle istotne?
wywiad ciążowy🤰– to co działo się z mamą/rodziną/relacją mama-tata👩‍❤️‍💋‍👨 jest bardzo istotne z punktu widzenia hormonów i emocji, które były przenoszone na dziecko. Analiza więzi prenatalnej, liczni psychiatrzy, genetycy, embriolodzy👩‍🎓 bardzo dokładnie pokazuje związek pomiędzy emocjami matki i dziecka. Trudna, zagrożona ciąża❌, stresujące wydarzenia, traumy❌, wypadki, śmierć bliskiej osoby, trudna sytuacja w domu, kiepska relacja z rodziną/partnerem, stres zawody, finansowy to sytuacje i wydarzenia, które niezwykle intensywnie wpływają na układ nerwowy, immunologiczny i hormonalny przyszłej mamy, a co za tym idzie… małego człowieka w jej brzuchu👶.
wywiad porodowo-połogowy– jak przebiegł poród, czy były potrzebne leki💊, czy noworodek miał kontakt skóra do skóry z mamą lub tatą od razu po porodzie? Czy były komplikacje? Jak mama czuła się po porodzie? Depresja poporodowa?
Jak długo trwał poród? Są to pytania ważne w kontekście traumy porodowej, która jak najbardziej może powodować późniejsze objawy takie jak rozdrażnienie, płaczliwość czy problemy ze snem i karmieniem.
 
Wczuj się w siebie…🧠
 
Teraz pomyśl chwile o sobie- czy Ty po trudnych doświadczeniach, ciężkim stresującym dniu lub całym pasmie złych, nerwowych sytuacji umiesz dobrze strawić posiłek🍕 bez uczucia bólu brzucha lub zapaść w spokojny, głęboki sen😴? A może potrafisz łagodnie i miło odezwać się do swoich najbliższych, a nie podniesionym, rozdrażnionym tonem. Jeżeli tak to świetnie, jednak nie uwierzę Ci, jeżeli powiesz mi, że Twoje „zen” działa niezawodnie po każdym takim wydarzeniu. A teraz spójrz o ile Twój układ nerwowy jest dojrzalszy od układu nerwowego dziecka👶, które dopiero pojawiło się na tym wielki, głośnym, jasnym i wymagającym świecie. A jeżeli dołożymy do tego czasem bardzo trudne doświadczenia dla dziecka ciążowo- porodowe to nie będziemy mieli wątpliwości, że ten płacz to nic innego jak manifestacja tego, że „jest mi źle”🙁😭😢 Mówiąc językiem bardziej medycznym👩‍⚕️ –układ współczulny jest ciągle zbyt mocno pobudzony, tym samym daje notoryczny sygnał do narządów wewnętrznych, że organizm funkcjonuje niejako „w stresie”, więc nie ma w tym momencie przestrzeni na trawienie, śmianie się czy czerpanie przyjemności z życia.
 
część 2 niebawem#staytuned

Udostępnij: