High Need Baby- Praca manualna z dzieckiem… zdenerwowanym.

 
No dobrze, to skoro temat społeczny mamy wyjaśniony i być może nie jest on powodem dla którego nasz mały człowiek wierci się i nie śpi tylko ciągle łaknie uwagi i ukojenia, to co jako terapeuci możemy zrobić, żeby dopomóc zmęczonym rodzicom👨👩‍🦱 i…jeszcze bardziej zmęczonemu dziecku👶❓
 
W ciele każdego człowieka, ale tego najmniejszego zwłaszcza jest wiele obszarów nad którymi warto chwilę się skupić:
Obszar głowy i szyi, połączenie głowy z szyją– czyli nasze centrum dowodzenia🧠. Kompresje powstające w czasie porodu mogą powodować nadmierną stymulację układu nerwowego np. nerwu błędnego. On z kolei może powodować silne „podrażnienie” układu trawiennego, co może prowadzić do klasycznych „kolek”
Obszar klatki piersiowej i napięcia zlokalizowane w obrębie przepony🌬– to również bardzo newralgiczne punkty w ciele nowo narodzonego dziecka, które mogły ulec nadmiernym naprężeniom i powodują przykre dolegliwości u malucha😭.
Asymetrie i błędy w pielęgnacji❌ powodują dysbalans mięśniowy i również mogą być źródłem problemów.
Brzuch i cały układ trawienny dopiero zaczynają swoją przygodę po wyjściu na świat zewnętrzny. Napięcia, kolki, zaparcia i wzdęcia💨🥴– to również najczęstsze przyczyny niepokoju i dolegliwości
Alergie, nietolerancje🍫🍅🥜– często trudne do uchwycenia, jednak diagnostyka jest bardzo pomocna w całym procesie dochodzenia do przyczyny problemu.
 
Do kogo się udać? 🤔🧐
Oczywiście nie do wszystkich po kolei, a już na pewno nie do wszystkich naraz❌❗️❗️. Musimy cierpliwie szukać przyczyny, ale tak, by nie przebodźcowac dziecka, ciągłymi wizytami u specjalistów.
Jednak, jeżeli masz duży problem i potrzebujesz porady, bo widzisz (i zawsze wierz swojej intuicji🤱), że dziecko próbuje zakomunikować Ci coś, czego jeszcze nie potrafisz być może zrozumieć, to poszukaj dobrego:
Fizjoterapeuty🧡
• Osteopaty💛
• Terapeuty czaszkowo-krzyżowy💙
• Terapeuty integracji sensorycznej💜 specjalizującego się w niemowlakach, aby podpowiedział techniki i masaże (sama jestem fanką masaży- Shantala, Motylkowego- uważam, że jeżeli dziecko toleruje masaż, to jest to jeden z najbardziej intymnych sposobów budowania relacji rodzic-dziecko)
Psychologa💛, który spojrzy bardziej systemowo, podpowie rozwiązania i pomysły na uregulowanie trybu życia.
 
I droga Mamo🧡🤱, jeszcze do Ciebie mam ostatnie zdanie- jesteś tak samo ważna w tym procesie. Znajdź czas dla siebie, znajdź w macierzyństwie przestrzeń na swój oddech- to spowoduje, że będziesz spokojniejsza, szczęśliwsza. I to samo przekażesz swojemu dziecku🤱👶. Co do tego ani naukowcy, ani terapeuci nie mają już złudzeń. 😄

Udostępnij: